Gmina Włodawa – oznakowanie szlaku kajakowego Bugiem.

Już poprzednie władze Włodawy popisały się kosztowną inwestycją i wybudowały przystań kajakową na rzece Włodawce. Przystań powstała w ramach projektu "Poprawa dostępności turystycznej Włodawy – Miasta Trzech Granic i Trzech Kultur". W ubiegłym roku odwiedziła ją garstka miłośników kajakarstwa ze względu na bardzo niski poziom wody, a i rok wcześniej nie było ich o wiele więcej. Obiekt od ponad 4 lat stoi i niszczeje bo projekt zaakceptowany został przez "specjalistów", którzy mieli bardzo mało do czynienia z organizacją spływów kajakowych, a rad tych którzy się na tym znają w ogóle nie chcieli słuchać. I tak to powstało dzieło które nikomu nie służy ale można sobie ładna fotkę strzelić.

kajaki2-620x330 Długo nie trzeba było czekać na następną nie do końca udaną inwestycje oznakowania szlaku kajakowego rzeką Bug, tym razem Gminy Włodawa. Spływy kajakowe tą graniczną rzeką w naszym regionie są w ostatnim czasie bardzo popularne i przyciągają dużą liczbę turystów z Polski jak i zagranicy więc oznakowanie szlaku kajakowego to bardzo dobry pomysł. Jednak i przy tej inwestycji tak jak i w przypadku przystani kajakowej zabrakło fachowej wiedzy na temat tego co się robi.. Dolina Bugu Bezgraniczne Możliwości to partnerski projekt zakończony w październiku 2015r. Skierowany na rozbudowę infrastruktury turystycznej w sześciu gminach w powiecie włodawskim. W ramach tego projektu między wieloma inwestycjami poprawiającymi dostępność turystyczną regionu było również oznakowanie szlaków kajakowych na Bugu i jego dopływach oraz wybudowanie pomostów do wodowania kajaków. Oznakowanie dotyczy odcinka od Siedliszcza do Kuzawki. Jest to odcinek o długości 90km W gminie Wola Uhruska w miejscowości Siedliszcze, stoi pierwsza tablica informacyjna. Długość szlaku na terenie tej gminy do Zbereża to 27km i na tym odcinku znajdują się cztery tablice. Oznakowanie bardzo dobre tablice równomiernie rozmieszczone na całej długości tej części szlaku kajakowego. Od Zbereża do Orchówka odcinek 27km płyniemy przez miejscowości Wołczyny, Sobibór, Dubnik ( trójstyk granic). Jest to jeden z najatrakcyjniejszych odcinków rzeki na terenie Gminy Włodawa, najczęściej odwiedzany przez kajakarzy. Szkoda, że nikt nie pomyślał o tym, żeby w którejś z tych miejscowości postawić tablicę informacyjną. Płynąc od Zbereża do Orchówka nie ma możliwości zorientowania się w jakim miejscu się aktualnie znajdujemy a jest to naprawdę długi odcinek który płynie się od 6 do 8 godzin. Na odcinku od Orchówka do Kuzawki o długości 36,5km tablice informacyjne postawione zostały w bardzo bliskich odległościach. Z Orchówka do Szuminki jest ok 10km zaś do następnej w Różance zaledwie 4km i do kolejnej w Pawlukach 7km. Do ostatniej w Kuzawce z Pawluk to odległość 15km. Sama tablica też nie jest bez zastrzeżeń. Nazwa miejscowości w której się znajdujemy jest bardzo mało czytelna gdy znajdujemy się przed tablicą nie mówiąc już o próbie odczytania tego z rzeki. Brak również informacji o odległości i orientacyjnym czasie płynięcia do następnego oznakowanego miejsca. Szkoda że nie było to konsultowane z organizatorami spływów kajakowych w naszym rejonie. Wspólne rozmowy pozwoliły by uniknąć tych niedociągnięć i opracować najbardziej korzystne oznakowanie.

 

Wygląda to następująco

Siedliszcze(6km)– Wola Uhruska –(13km)– Stulno –(8km)– Zbereże –(27km)– Orchówek –(10km)– Szuminka –(4km)– Różanka –(7km)– Pawluki –(15km)– Kuzawka

szlak Bugiem

 

DSC_6587 

DSC_6579 DSC_6587

 

Aktualne oznakowanie w Sobiborze na "Trójstyku" i we Włodawie

DSC_0042 DSC_0175 DSC_6586

A tak wygląda oznakowanie szlaku Bug – Krzna

Miejsce postojowe pod St  arymi Buczycami, fot. Jozef Tworekfoto Józef Tworek

Przystanek Sugry, fot. Jozef Tworekfoto Józef Tworek